ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 31-ին հանդիպել է պետական այցով Երեւան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջո Մատարելլայի հետ: Հանդիպումը կայացել է ընդլայնված կազմով:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Սերջո Մատարելլայի այցը նոր լիցք կհաղորդի հայ-իտալական բազմադարյա հարաբերություններին:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է երկկողմ խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ բարեկամական խմբերի գործունեության խթանմանը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցելու անհրաժեշտությանը: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունենալը համագործակցության մեծ հնարավորություններ է ընձեռում: Ըստ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի` խորհրդարանական կառավարման Իտալիայի արդյունավետ փորձի ուսումնասիրությունը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար:
Խոսելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Իտալիայի Սենատը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը, ինչը լրացուցիչ ազդակ կլինի երկկողմ կապերի առավել խորացման համար:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ երկու երկրներին միավորում եւ հարաբերություններն առավել ամրապնդում ու ջերմացնում են Իտալիայի հայ համայնքն ու պատմամշակութային, քաղաքակրթական եւ ժողովրդավարական ընդհանուր արժեքները:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել այս հարցում Իտալիայի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը վստահեցրել է, որ անկախ նրանից, թե Հայաստանում ինչպիսի քաղաքական փոփոխություններ կլինեն, հայ-իտալական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ եւ խորանալ:
Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել խթանելու Իտալիայի եւ Հայաստանի դարավոր բարեկամական հարաբերություններն ու փոխգործակցությունը: Սերջիո Մատարելլան կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի համատեղ աշխատանքը, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում Իտալիայի նախագահը նշել է, որ իրենք կաջակցեն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացմանը, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների առավել սերտացմանը:

31 июля Председатель НС А.Баблоян встретился с прибывшим в Ереван с государственным визитом Президентом Итальянской  Республики Серджо Маттареллой. Встреча состоялась в расширенном составе.
Приветствуя гостей в НС, глава парламента выразил надежду, что визит Серджо Маттареллы придаст новый импульс многовековым армяно-итальянским отношениям.
Председатель НС обратился к развитию парламентской дипломатии и поощрению деятельности групп дружбы, а также к необходимости эффективного взаимодействия на международных площадках. В этом контексте А.Баблоян подчеркнул, что парламентская система правления в обеих странах предоставляет широкие возможности сотрудничества. По мнению главы законодательного органа, изучение плодотворного опыта парламентского правления Италии может оказаться полезным для Армении.
Говоря о Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, спикер НС выразил надежду на ратификацию документа Сенатом Италии в возможно сжатые сроки, что явится дополнительным импульсом к еще большему углублению двусторонних связей.
А.Баблоян подчеркнул, что обе страны объединяют и всемерно укрепляют отношения армянская община Италии и общие историко-культурные, цивилизационные и демократические ценности.
Коснувшись процесса мирного урегулирования НК-проблемы,  Председатель НС  высоко оценил взвешенную позицию Итальянской  Республики в данном вопросе.
Глава парламента заверил, что независимо от политических изменений в Армении армяно-итальянские отношения будут и впредь развиваться и углубляться.
Президент Итальянской  Республики Серджо Маттарелла, поблагодарив за теплый прием, выразил готовность к упрочению вековых дружественных отношений и взаимодействия Италии и Армении. Г-н Маттарелла подчеркнул важность активизации сотрудничества на межпарламентских площадках, совместной работы депутатских групп дружбы, а также взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах. В этом русле президент отметил, что Италия будет содействовать ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, что, по его мнению, еще более укрепит отношения Армения – ЕС.